Odlewnia Gawrych logo

Obróbka wibrościerna (trowalizacja) elementów z aluminium odlewanego ciśnieniowo

Obróbka wibrościerna odlewów z aluminium odlewanego ciśnieniowo polega na mechanicznej obróbce powierzchni metalu w tumblerach w których znajduje się wsad materiału ściernego lub polerskiego.

W bębnie urządzenia znajdują się obrabiane elementy, medium ścierne oraz dodatki (np. płyn technologiczny). Całość wprawiana jest w ruch obrotowy dzięki czemu wzajemne przemieszczanie się i mieszanie całości powoduje obróbkę metalu.

W zależności od zastosowanych ścierniw i dodatków możemy uzyskać różne rodzaje gładkości powierzchni obrabianej. Niemniej należy zaznaczyć, że jest to metoda obróbki metalu, która zapewnia najwyższą dokładność równomiernej obróbki całej powierzchni elementu.

Surowy odlew z aluminium przed obróbką mechaniczną - Odlewnia Gawrych Budzyń
Surowy odlew z aluminium przed obróbką mechaniczną

Element po trowalizacji nie posiada ostrych krawędzi, zadziorów i pozbawiony jest zanieczyszczeń oraz smarów, które powstały na wcześniejszych etapach produkcji.

Nasza firma dysponuje wibratorem rynnowym AvalonWR120 o pojemności 120 litrów dla detali o mniejszych gabarytach oraz wibratorem kołowym Rösler R320 o pojemności 320 litrów dla większych detali z aluminium odlewanego ciśnieniowo.

Wibrator kołowy Rösler R320 - Odlewnia Gawrych Budzyń
Wibrator kołowy Rösler R320

Do obróbki wibrościernej odlewów z aluminium stosujemy kształtki ceramiczne o różnych wielkościach i kształtach.

W zależności od kształtu i stopnia skomplikowania odlewu dobieramy odpowiednią wielkość i kształt ścierniwa tak aby uzyskać pożądaną gładkość i strukturę wyrobu.

Maszyna do trowalizacji Avalon WR120 - Odlewnia Gawrych Budzyń
Maszyna do trowalizacji Avalon WR120

Czas obróbki uzależniony jest od rodzaju obrabianego materiału, rodzaju ścierniwa oraz stopnia gładkości jaki planujemy uzyskać. Proces trowalizacji może odbywać się na sucho z użyciem past ściernych lub na mokro przy wykorzystaniu płynu wspomagającego albo wodnej zawiesiny ścierniwa.

Jesteś zainteresowany wykonaniem odlewu z aluminium,
wykonaniem formy odlewniczej lub serwisem formy?

Zadzwoń do nas